„Díky GFF se mohu plně soustředit na vývoj aquaponických farem,“ říká otec české aquaponie Michal Fojtík

Future Farming je mladá technologická firma, která je v České republice průkopníkem aquaponie. Jde o promyšlený systém spojující pěstování zeleniny s chovem ryb, který by v budoucnu mohl výrazně přispět k potravinové soběstačnosti měst i jednotlivých komunit. Tento aquaponický projekt z jižní Moravy zařadila v roce 2021 Asociace společenské odpovědnosti mezi 10 českých firem podporujících udržitelný rozvoj. U zrodu Future Farming stál Michal Fojtík. Absolvoval elektrotechnickou fakultu VŠB TU v Ostravě a během studií na vysoké škole se věnoval automatizaci pěstování chilli papriček. Po škole začal pracovat jako elektrotechnik. Zásadní zlom v jeho kariéře nastal o několik let později, když se snažil pro svoji rodinu sehnat v supermarketu čerstvou zeleninu. Ovšem nabídka v obchodech byla katastrofální. „Tehdy jsem si vzpomněl na své chilli papričky a říkal jsem si, že bych se mohl k domácímu pěstování zeleniny vrátit. Začal jsem objevovat hydroponii – pěstování rostlin bez půdy – a další moderní metody,“ líčí Michal Fojtík své začátky v netradičním pěstování plodin. S aquaponií se Michal Fojtík poprvé setkal v Kalifornii, kde uviděl malou aquaponickou farmu. Rostliny si zde vystačily s vodou, obohacenou živinami z rybího chovu. „To mě fascinovalo. Najednou jsem měl před očima udržitelné, bezodpadové hospodářství. Výrobu potravin bez jakékoli chemie. Říkal jsem si, že by bylo skvělé, kdyby se podobný systém podařilo aplikovat ve větším měřítku. Kdybychom takhle dokázali zásobovat celá města – a jednou celý svět,“ popisuje Michal Fojtík chvíle, kdy se zrodila jeho vize.

V Brně vzniká největší aquaponická farma Evropy

Spolu s investiční skupinou GFF založil Michal Fojtík na sklonku roku 2018 společnost Future Farming. „Naším cílem je postavit v Česku vlastní aquaponickou infrastrukturu. GFF se věnuje projektovému řízení, obchodu, marketingu a financím a já se mohu v klidu soustředit na výstavbu farem a vývoj technologie,“ říká Michal Fojtík. V současné době provozuje Future Farming dvě farmy. V obci Kaly se nachází indoorová farma, která slouží jako vědecko-výzkumné centrum. Tady ve spolupráci s vědci z Mendelovy univerzity, ústavem CzechGlobe a dalšími vědeckými pracovišti testuje Future Farming nové inovativní formy pěstování plodin a chovu ryb. V Brně v Dolních Heršpicích vyrůstá na ploše 10 tisíc čtverečních metrů největší aquaponická farma v Evropě. První z celkem tří pěstebních bloků je již v provozu, zbytek bude hotový do konce roku 2022. Ve výstavbě už je také první aquaponická farma v zahraničí a na stole leží i projekt na první aquaponickou farmu postavenou na zelené louce. Projekt Letonice má ambici být nejmodernější farmou na světě vůbec.

Řešení, které může pomoci nasytit čerstvými potravinami města

Vertikální zemědělství zažívá obrovský investiční boom. Mezi velká pozitiva aquaponických farem patří skutečnost, že mohou stát přímo ve městech. Potraviny se tak k zákazníkům dostanou čerstvé a odpadnou náklady na dálkovou přepravu. Další velkou výhodou je, že farmy Future Farming dokážou ve srovnání s konvenčním zemědělstvím ušetřit až 95 % vody, a navíc neprodukují žádný odpad. Z konstrukčního hlediska se jedná o velmi náročná zařízení, vybavená moderními technologiemi. „Zatímco v konvenčním zemědělství i běžném vertikálním zemědělství je potřeba rostlinám neustále dodávat hnojiva, v případě aquaponie ho zajišťují ryby. Zní to jednoduše, ale propojit v praxi ekosystém rostlin s ekosystémem ryb je nesmírně složité. Nám se to po letech bádání podařilo. Firem, které by to dokázaly, ale ve světě není mnoho,“ vysvětluje Fojtík.

Zelenina a ryby té nejvyšší kvality

Na aquaponických farmách se pěstuje listová zelenina, zejména saláty, čekanka nebo čínské zelí. Potom také bylinky jako petržel, bazalka, máta nebo oregano, ale i čím dál oblíbenější microgreens. Chovají se tu dva druhy ryb – pstruh duhový a sumeček africký. „Všechny naše produkty mají prémiovou kvalitu a ve srovnání s běžnými produkty také velmi vysokou nutriční hodnotu,“ říká Michal Fojtík. Aquaponie nachází své místo kromě potravinářství i ve farmacii: „Na farmách produkujeme potraviny bez jakékoli chemie. Po celou dobu jsou zelenina a ryby v kontrolovaném prostředí, to znamená bez kyselých dešťů, emisí z výfukových plynů nebo kontaktu s půdou nadopovanou herbicidy. Ve farmacii jsou ekologicky čisté suroviny žádaným zbožím.“ Zakladatel Future Farming Michal Fojtík věří, že podíl vertikálního zemědělství včetně aquaponických systémů se v blízké budoucnosti bude zvyšovat. „Už teď je o naši technologii zájem v okolních zemích. Na Slovensku stavíme severně od Bratislavy farmu v Senici. Další nové farmy se rýsují v Polsku. Potenciál vidíme i v Maďarsku nebo Dánsku a Norsku.“ Rychlost růstu Future Farming půjde podle Fojtíka ruku v ruce s rostoucí nutností transformace celé produkce potravin. „Moderní zemědělství jde vstříc poptávce lidí po potravinách, které jsou šetrné k životnímu prostředí. A pokročilá aquaponie je cestou, jak tuto poptávku uspokojit,“ uzavírá výhled Michal Fojtík.

Martin Podoba, partner GFF

„Vzhledem k rychlému ubývání přírodních zdrojů včetně vody a zemědělské půdy bohaté na živiny se efektivnější formy výroby potravin jeví jako nutnost. Vertikální zemědělství proto zažívá ve světě obrovský investiční boom. Investují do něj státy i významní světoví byznysmeni, například Jeff Bezos z Amazonu, bývalý šéf Googlu Eric Schmidt nebo bratr Elona Muska Kimbal. S Michalem Fojtíkem, který je průkopníkem aquaponie v České republice, spolupracujeme od samého začátku. Pomohli jsme mu založit a nastartovat Future Farming. Je to rozhodně firma s globálním přesahem a zároveň celospolečenským přínosem.“